poniedziałek, 19 listopada 2012

Dom, pies, wnuczka i zniknięcie pewnej pary

Recenzja książki Henninga Mankella "Niespokojny człowiek"
Dziewiąta część serii z Kurtem Wallanderem w roli głównej

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

U Kurta Wallandera rozpoczyna się czas zmian. Mając 55 lat pewnego dnia postanawia przeprowadzić się za miasto, kupuje dom i czarnego labradora, o którym marzył od dzieciństwa.

Mając 60-tkę na karku, nadal jest samotnym facetem i pracuje w policji. Wtedy też dowiaduje się, że zostanie dziadkiem. Linda skończyła szkołę policyjną i pracuje na ystadzkim komisariacie, jej życiowy partner Hans von Enke jest finansistą. Kurt oczywiście poznaje przyszłych teściów Lindy, ojciec Hansa jest emerytowanym kapitanem marynarki wojennej, matka nauczycielką języka niemieckiego.

W międzyczasie na świat przychodzi pierwsza wnuczka Kurta, Klara. Wallander zostaje zaproszony na przyjęcie z okazji 75-tych urodzin kapitana, gdzie panowie poznają się bliżej. Hakan opowiada Wallanderowi o wydarzeniach sprzed wielu lat, które ciągle zaprzątają mu myśli. Na szwedzkie wody wtargnął nieznany okręt podwodny jednak nie udało się go zidentyfikować-jakby rozpłynął się w powietrzu. Dwa lata później sytuacja się powtarza. Mimo perfekcyjnie przygotowanej akcji mającej na celu zdemaskowanie przeciwnika, nagle przychodzi rozkaz odwrotu. Hakan von Enke jest zdezorientowany, od tych wydarzeń usiłuje się dowiedzieć co było na pokładzie i do kogo należał okręt. Zastanawia się jaki był powód takiej decyzji i po wielu latach jest coraz bliżej rozwiązania zagadki...

Pewnego dnia Louise von Enke zgłasza zaginięcie męża, kilka tygodni później ona również znika bez śladu.
Jakie mroczne tajemnice kryje arystokratyczna rodzina von Enke? Czy po tylu latach przyszłość daje o sobie znać? Kurt rozpoczyna prywatne śledztwo.

Świetna książka! Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz